//
Всички новини

Много тръпка и нови рекорди: ТТ '24 е нещо изключително!

Публикувано на:: 9.06.2024 г.

Представата за съботна разходка на състезател от ТТ на остров Ман е съвсем различна от тази на обикновения мотоциклетист.

Вместо да се разхождат в провинцията с разрешената скорост, участниците в TT докосват бордюри, въртят задни гуми и преминават покрай стени, жив плет и стълбове със скорост над 200 мили/ч. Те обикалят най-страховитото трасе в света - дълго 37,73 мили - със средна скорост 135 мили/час с цел да вдигнат нагоре най-известните трофеи в мотоциклетните състезания. Тук няма нищо ежедневно.

ТТ '24 е изпълнено с повече събития, отколкото всички предишни 103 срещи, проведени на острова в средата на Ирландско море от 1907 г. насам. Като начало се проведоха девет състезания в рамките на осем дни. Рекордите за победи в състезанията, както и рекордите за обиколка и най-бързата средна скорост бяха редовно чупени. Дори периодичното влошаване на времето, закъсненията и странните отмени не успяха да помрачат оживлението около двуседмичното събитие.

Тазгодишното ТТ ще остане завинаги в историята като седмицата, в която Майкъл Дънлоп потвърди името си на най-великия за всички времена, тъй като изравни предишния рекорд на чичо Джоуи от 26 победи в ТТ с победа в откриващото състезание Monster Energy Supersport TT Race 1. След това той надмина това число три дни по-късно (състезание Supertwins TT Race 1), преди да добави още два успеха в състезанията Monster Energy Supersport TT и Supertwins TT Race 2, за да достигне общо 29 победи. Това беше четвъртият път, в който той спечели четири състезания в рамките на една седмица - още едно първо за събитието.

"НИКОГА НЯМА ДА СЕ СРАВНЯВАМ С ДЖОУИ И НЕ ИСКАМ ДА СЕ СРАВНЯВАМ", ЗАЯВИ 35-ГОДИШНИЯТ МЪЖ СЛЕД ПОБЕДАТА В ПОНЕДЕЛНИК. "НЯКОЙ ЩЕ БИЕ МОЯ РЕКОРД НЯКОЙ ДЕН. НО НА МЕН НЕ МИ ПУКА, ЗАЩОТО ВСИЧКИ ТУК СА ВДЪХНОВЕНИ ОТ ДЖОУИ ДЪНЛОП. СЧУПИЛ СЪМ МНОГО РЕКОРДИ ПРЕЗ ЖИВОТА СИ, НО ТОЗИ Е ТОЗИ, КОЙТО ВИНАГИ СЪМ ИСКАЛ".

...

Десетките хиляди фенове на мотоциклетите, които се стекоха в Дъглас, Рамзи и редица други градове и села на Манкс през двете седмици, бяха изненадани от състезания, които бяха толкова епични, колкото и скоростите на победителите. Пет състезания бяха решени с по-малко от десет секунди, като само 2,2 секунди разделиха Дейви Тод и Питър Хикман от Monster Energy by FHO Racing BMW в четвъртък в Superstock TT - невероятна разлика след състезание на 113,19 мили.

...

Хикман изпитваше смесени емоции по време на TT '24. 37-годишният пилот спечели 14-ата си победа в ТТ в клас Superbike TT, с което се изравни с легендарния Майк Хейлууд. Той отбеляза три втори места в двете състезания за Superwins, както и в Superstock TT. В събота той водеше в състезанието за старши пилоти и беше на път да счупи абсолютния рекорд на трасето още във втората обиколка. Но бърза катастрофа в Джинджър Хол прекрати състезанието му преждевременно. Въпреки уплахата, Питър не получи наранявания и се замисли дали да не се върне на състезанието догодина.

Мъката бе последвана от радост за Джош Брукс (Monster Energy by FHO Racing BMW) през двете седмици на TT. След силното 6-о място в състезанието Monster Energy Supersport Race 1, австралиецът бе съсипан от скъсаната си верига в началото на Superbike TT. Двете 10-и места (Superstock и Monster Energy Supersport Race 2) и 11-ото (Supertwins Race 1) се оказаха под очакванията на 41-годишния пилот. Все пак той запази най-доброто за накрая, като спечели сензационно 2-ро място в Senior TT - най-добрият му резултат в историята на състезанието. Той също така повиши личната си най-добра обиколка до невероятните 134,056 мили/ч, което му гарантира, че ще напусне острова щастлив.

...

Изминалата седмица показа и как Джон Макгинес продължава да не се подчинява на времето. 23-кратният победител в ТТ доказа, че все още може да се класира начело на големите мотоциклетни състезания, дори и на 52-годишна възраст. Джон спечели две 6-и места (Superbike TT и Superstock TT), преди да се класира на 5-о място, което е най-добрият му резултат за седмицата, в Senior TT. Това беше 111-ият старт на Джон в състезанието, като той започна още през 1996 г., когато направи своя дебют.

...

Сякаш деветте състезания в рамките на осем дни не бяха достатъчно вълнуващи, Monster Energy беше на разположение, за да внесе още повече емоции в двуседмичното състезание. Татуировчикът и гравьор на метали Мика Дори беше в зоната за фенове в падока и правеше гравюри на живо. Американските каскадьори Unknown Industries и професионалният дрифт пилот Багси вдигнаха тълпите на крак и ги вкараха в лудост на стартовата линия, забавлявайки тълпите на стартовата линия. Зоната на Monster Energy държеше феновете хидратирани и раздвижени, а платформата за наблюдение предлагаше на гостите и феновете гледка от птичи поглед към действието по Glenclutchery Road.