Motor
//
Toate știrile

Levi Kitchen de la Monster Energy câștigă prima clasa 250 MX National a sezonului

Publicat pe:: 15.07.2024

Kitchen cu o dominantă 1-1 @ Spring Creek (Minn.) MX, Haiden Deegan (Star/Yamaha) revine pe locul 2; Justin Cooper (Yamaha) al treilea pe 450s.

Găsind în sfârșit viteza și consecvența care l-au făcut unul dintre cei mai buni piloti din Campionatul Pro Motocross 250 din ultimele două sezoane, Levi Kitchen (Pro Circuit/Kawasaki) de la Monster Energy a intensificat-o sâmbătă la FXR Spring Creek MX National, prezentat de Frescados, și a uimit cu o performanță de 1-1 pentru prima sa victorie generală a sezonului de vară.

Și odată cu această victorie a aparut și ceva ghinion  pentru Chance Hymas (Honda) și Jo Shimoda (Honda) de la Monster Energy, Kitchen a reușit să treacă de pe locul 5 în clasamentul general de 250 pe locul 2 (după șapte din 11 runde).

„Omule, a fost un pic de luptă în ultima vreme”, a spus Kitchen, care a început sezonul 24 în aer liber cu podiumuri consecutive – și nu a mai urcat pe podium de atunci. "Oamenii uită repede când nu ești aici sus. Încerc doar să mă întorc acolo unde ne este locul."

Și dacă performanța lui Kitchen a fost cea mai mare declarație la Spring Creek pentru concurenții de la Monster Energy, cea a lui Haiden Deegan (Monster Energy/Star Racing/Yamaha) a fost aproape de secundă, cu un finish overall pe locul secund.

„A fost o experiență de învățare uriașă anul acesta, nefiind niciodată pe multe dintre aceste piste”, a spus Deegan despre prima sa cursă la Spring Creek. „ Am făcut tot posibilul cu cunoștințele pe care le avem.”

Accidentul lui Deegan la începutul Moto2 de 250 i-a implicat și pe Hymas și Shimoda, care au ocupat locul 2 și, respectiv, pe locul 4, în urmărirea totală de 250 de puncte care se îndrepta spre Spring Creek. Shimoda a reușit să revină, dar s-a retras după turul 9. Hymas nu a fost atât de norocos, deoarece a părăsit cursa cu o aparentă accidentare la gleznă.

De asemenea, un rider care a reprezentat Monster Energy în clasa 250, proaspăt achiziționat de Star Racing/Yamaha, Max Anstie, care a finalizat cel mai bun sezon al său pe noua motocicletă, cu un top cinci pe locul 4 la general (7-3). Ty Masterpool (Monster Energy/Pro Circuit/Kawasaki) a reușit un top zece (al 8-lea, 8-10), în timp ce Jordon Smith (Star Racing/Yamaha) a completat primele zece locuri pentru Monster Energy cu un al 9-lea (6-13).

Vestea mare din clasa 450 de la Spring Creek a fost Justin Cooper (Star Racing/Yamaha) de la Monster Energy, care a depășit codul pentru a ajunge pe podiumul general. Excelenta alergare de 5-3 la Moto2 a lui Cooper a fost suficient de bună pentru locul 3 – primul său podium de clasa 450 al sezonului (a doua carieră) – care a fost evidențiat prin holeshot Moto 2 și conducerea în șase ture.

„Simt că am dat tot ce am putut de fiecare dată și, evident, un holeshot face lucrurile mult mai ușoare pentru mine”, a spus Cooper. „Mi-am făcut turele și m-am concentrat să ajung cât de departe pot.”

Jason Anderson (Kawasaki) de la Monster Energy a avut, de asemenea, una dintre cele mai bune curse ale sezonului, ajungând cu 4-4 pentru locul 5 în 450s. Și chiar în spatele lui Anderson, pe locul 6, a fost Dylan Ferrandis (Phoenix Honda) de la Monster Energy, cu un efort de 6-6 la Spring Creek.

Spring Creek MX 250 class results                                 450 MX class results

1st - Kitchen (Monster/PC/Kawasaki)                                  3rd - Cooper (Monster/Star/Yamaha)

2nd - Deegan (Monster/Star/Yamaha)                                5th - Anderson (Monster/Kawasaki)

4th - Anstie (Monster/Star/Yamaha)                                    6th - Ferrandis (Monster/Phoenix Honda)

Overall Standings (7 of 11 rounds)

250 class                                  450 class

1st - Deegan, 314 points             3rd - Cooper, 249 points

2nd - Kitchen, 263 points           5th - Anderson, 221 points

4th - Hymas, 213 points              7th - Ferrandis, 204 points

Urmează: Runda a8a a Campionatului Pro Motocross 2024 se îndreaptă spre vest pentru desfășurarea anuală a Naționalului Motosport.com Washougal MX din 20 iulie în Washougal, Wash.